Paul bought one ball for each boy and one top for each girl in his class. He paid $311 to buy these items for the 20 children. The price of a ball is $15 and a top costs $16.How many boys and how many girls are in his class?

written by - Comments off

Paul bought one ball for each boy and one top for each girl in his class. He paid $311 to buy these items for the 20 children. The price of a ball is $15 and a top costs $16.How many boys and how many girls are in his class?

Price for this tutorial : $7

Note: You will immediately receive an email confirmation acknowledging your purchase. It could take atleast one business day for your tutorial to be completed, depending upon our work load.

Select the level of help you require :
In a hurry? Jump ahead of queue :
Select style of formatting required :
Source(s) you need referenced:

Your Shopping Cart

Your cart is empty
Visit The Shop

Note: Currently, Regular Priority times are 3-5 days. Log in to upload files with your questions. Tutorials you buy shall be emailed to your PAYPAL email. Talking about quality references: finding and referencing an (n+1)th article for your tutorial requires substantially more time than the (n)th article referenced, therefore you will see the price increasing with the number of references you require in some questions. Wanted to contact us over something related to this question? Email us: support AT oxenmine.com.

© 2010 oxenMINE.com: Customized Homework help. - Powered by OM